Beyoğlu Eski Cazibesini Kaybetti Mi? | Haydar Ali Yıldız

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız kimdir? 1971 yılında Rize’nin Güneysu ilçesinde doğan Haydar Ali Bey evli ve 3 çocuk babası. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Haydar Ali Bey çeşitli görevleri başarıyla yerine getirdi ve şimdi ise İstanbul’un gözbebeği olan Beyoğlu semtinin belediye başkanlığı görevini sürdürmekte.

Sayın Yıldız’a bu röportajımızda Beyoğlu gibi köklü ve bir çok görüşten, inançtan, etnikten gelen insanların yaşadığı semtte belediye başkanlığı yapmanın zorluklarını sorduk. Günün 24 saati ayakta olan bir semtte hata yapma şansınızın olmadığını, ancak ne kadar zor olursa olsun Beyoğlu’nun kendisi için bir sevda olduğunu, başka bir belediyede başkanlık yapmayı hiç bir zaman düşünmediğini söyleyen Haydar Ali Bey, dedesinin 1900’lü yıllarda Kasımpaşa’ya geldiğini ve Beyoğlu ile olan bağının asırlık olduğunu söylüyor.

Haydar Ali Bey’in belediyecilik anlayışını farklı kılan ise dünyada örneklerine çok az rastladığımız bir durum; kendisinin hiç bir çalışanı hemşerilik, akrabalık, ahbaplık sıfatları ile belediyede iş sahibi olmuş isimler değil. İşe alımlarda kimseye ayrımcılık yapılmaması ve liyakate verilen önem konusunda oldukça iddialı Sayın Yıldız. Hatta bu iddiasını biraz şaka ile karışık “Beyoğlu’nda herkes beni tanır, ben kimseyi tanımam.” cümlesiyle özetliyor kendisi.

Bütün bunların ötesinde, kalemlere, tarihe ve ata sporumuz olan okçuluğa meraklı, sinema eğitimi almış, görünenin ötesin de görünmeyen bir Haydar Ali Yıldız da var. Tecrübeleri ve hayat hikayesi ile beni oldukça şaşırtan Sayın Yıldız ile sohbetimize sizi de bekliyorum.

Bir cevap yazın

To top