Eşitlik Sadece Kadınların Meselesi Değil | Saliha Okur Gümrükçüoğlu

Kadın ve Demokrasi Derneği KADEM’in Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu ile kadına ve dernek çalışmalarına dair konuştuk. Söyleşimizi, İstanbul sözleşmesinin feshinden önce gerçekleştirdiğimiz için sohbetimizde Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesi konusu yer almıyor.

Kötülük zaten çok fazla onu çoğaltarak insalığı aşağı çekmememiz lazım!

Kadın ve Demokrasi Derneği KADEM’in Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu bu sözleriyle dünyaya bakış açısını ortaya koyuyor aslında.

Kadınlara karşı yapılan haksız ayrımcılığın maalesef çığ gibi büyüdüğü bir dünyada KADEM gibi sivil toplum kuruluşlarının varlığı hepimiz için çok önemli. Çünkü kadın erkek fark gözetmeksizin kendi yetkinlik sınırlarımız içerisinde adaleti sağlamak hepimizin görevi.

Saliha hanım hem bir akademisyen hem bir anne ve bir kadın kuruluşunun yönetim kurulu başkanı olarak yaşanılan ve yaşatılan tüm eşitsizliklere meydan okuyan biri. Bu röportajımızda kendisine hem özel hayatı hem de yönetim kurulunda olduğu dernekle alakalı en merak edilen soruları sorduk.

Peki, kendisi de 28 Şubat gibi haksızlıklar yaşatılan bir dönemden geçmiş olan Saliha Hanım özel hayatında nasıl biri? Yaptığı işin yükümlülükleri hayatını nasıl etkiliyor? KADEM’in çalışmaları nelerdir? Yayınladıkları bildirge İstanbul Sözleşmesine bir alternatif mi idi? Eşitliği sağlamak için neler yapılmalı?

Bir cevap yazın

To top