Görüşlerim Yüzünden Hep Yasaklandım | İsmail Saymaz

Bugünkü konuğum Türkiye’nin başarılı gazeteci ve yazarlarından İsmail Saymaz.
Sevgili İsmail ile konuşmamıza yazdığı kitaplar üzerinden başladık. Bir çok konu hakkında yazılar ve kitaplar yazan İsmail, yazdıklarıyla hem bir çok ödüle layık görülmüş hem de yine aynı kitaplar yüzünden yargılanmış biri.

İsmail Saymaz ülkücü ve milliyetçi görüşten gelen, ancak büyüdüğü sosyal çevre zamanla görüşlerini sorgulamasına yol açmış ve okuduğu kitapların da katkısıyla sol görüşe yönelmiş bir gazeteci. Üniversite hayatını solcu bir kimlikle tamamladıktan sonra Radikal gazetesinden çalışırken yaptığı Ergenekon haberleriyle adını herkese duyurdu ve hala daha yaptığı haberlerle aynı şekilde duyurmaya devam ediyor.

“Kimse aynıymışız gibi davranmamızı beklemesin, değiliz çünkü.“ Toplumun muhalif ve muhafazakar gazetecilere olan yaklaşımını değerlendirirken söylüyor bu cümleyi İsmail Saymaz. Muhafazakar veya hükümete yakın bir gazeteci bir yanlış yaptığında sadece sosyal medyada alay konusu olurken muhalif gazetecilerin gözaltına alınma ve işini kaybetmeyle hatta bir çok medya kuruluşu tarafından ambargoya mahkum edilmekle, kısacası hayatın zindan olması durumu ile karşı karşıya kaldığını söylüyor Saymaz. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Sevgili İsmail’in mesleği boyunca yaşadığı olayları, siyasi isimlerle anılarını ve hayatına dair samimi detayları paylaştığı bu keyifli sohbetimize sizi de bekliyorum.

Bir cevap yazın

To top